Srpen 2015

Fotíme noční oblohu

30. srpna 2015 v 11:08 Fotím
Poslední dobou často experimentuji s focením různých věcí, studuji vše na netu a sbírám poznatky od ostatních fotografů. Nedávno mě hodně zaujalo focení noční oblohy. Na netu jsem viděla nějaké fotky profesionálů a amatérů a úplně mě fascinovaly. Později jsem v knihovně narazila na knihu, která se tímto tématem o focení hvězd zabývá, takže nebylo pochyb, že bych si jí nepůjčila. Hned na zastávce jsem se začetla a byla jsem nadšená. Jako základní vybavení potřebujete jen stativ a foťák (je naprosto jedno jestli kompakt nebo zrcadlovku, prostě to musí umět i delší expoziční časy). To bude jen ta jednodušší část toho co potřebujete. Tyhle věci jsou základ a má je snad každý fotograf, ale podmínky, které k focení hvězd potřebujete jsou už jiné kafe. Zapomeňte, že se vám ve městě podaří udělat fotografie hvězd. Světelné znečištění je velký nepřítel, vlastně jakékoliv rušivé světlo jím je, dokonce i měsíc samotný. Fotku vám zkazí i oblačnost, takže vyfotit hvězdy není žádný med.
Já jsem se rozhodla jít fotit hvězdy včera večer, protože mělo být jasno a tak jsem to musela hned vyzkoušet. Ale neuvědomila jsem si, že včera byl úplněk, tudíž hromada rušivého světla. No přece jsem to ale musela zkusit, když už jsem se se vším táhla k babči. Na zahradě jsem roztáhla stativ, nastavila foťák a k první uspokojivé fotce jsem dospěla až po 40 minutách focení a přenastavování. Na fotce šlo vidět jen pár hvězd, ale byl to začátek a žádná fotka nekončí jen vyfocením na paměťovkou, ale až v editoru, kde se z fotky snažím dostat maximum.
U konečných úprav jsem ani nevěděla, kolik těch hvězd jsem vlastně vyfotila, jelikož editor z fotky vytáhl opravdu všechny.
Za dva týdny se chystám na hvězdy znovu, měsíc bude v novu tak snad toho zachytím na delší expozici více, bez toho abych zachycovala zbytečné záření z měsíce :)

Kdo z vás se naposledy díval vzhůru a jen tak hvězdy pozoroval? Je to úžasné, i ten zlomek, který vidíme okem ze Země.

Exp. čas 10s/ clona 3.2/ ISO 100 (na víc byl nepěkný šum)/ ohnisko 35mm pevné sklo (zachycuje víse světla z hvězd)

Vysoké Tatry

21. srpna 2015 v 13:12 Fotím
Od 16.8. do 19.8. jsem s rodinou a s kamarádkou Klárou (www.doubleworld.blog.cz) byla ve Vysokých Tatrách. Rodinka jela už asi po čtvrté nebo po páte v pořadí, ale pro mě to bylo úplně poprvé. Většinou jezdí na 7-10 dní, ale to bych tam asi umřela. Jelikož chtěl jet ale i Honza (zjednodušeně bratr) tak jsem jela i já a Klára. Rozdělili jsme se na dva týmy, Tým Alfa (Vojta, Vojta, Stáňa a mamka) a Tým Béďa (Já, Klára a Honza). V neděli se vyjíždělo v 6 ráno, aby se hned mohlo někam jít a den tak nebyl ztracen. V celém článku popíši jednotlivé dny a na závěr přidám několik fotografií. Jelikož dobrého počasí bylo po málu tak to tak dopalo i s fotkama.

Grilování | Black and white

15. srpna 2015 v 17:17 Fotím
Tak jo, tohle bude poslední článek před dovolenou v Tatrách, na kterou razím zítra a jsem tam až do středy. Takže se můžete těšit na nějaké to povídání z dovči a určitě na fotky :)
Dnešní fotočlánek je z grilování na zahradě u babičky, kde jsem fotila čistě jen momentky rodinky. Fotek mám 2 od každého (až na bráchu) a jsou na nich: Brácha, mamka, taťka a babička. Rozdělím do tématických okruhů :D Ladila jsem do černobílé a do dramat, na které upozorním :)


Teplické skály

12. srpna 2015 v 15:46 MemoryCollector
Takže jak jsem slibovala! První video z výletu je na světě. Původně jsem chtěla jet do Českého Ráje a Prachovských skal, ale asi se nemůžu vzpírat vůli vyšších osob. Nakonec to byly Teplice, ale i ta túra byla super, hodně jsme toho viděli a zažili. Byli jsme i na rozhledně, ale tam jsem netočila, jelikož ve výškách mám hnusný pocit, že mi foťák nebo mobil, prostě cokoliv, spadne a bude po něm. Taky jsem moc nefotila, když už hlavní záměr bylo video, ale přesto mám alespoň dvě fota a ty jsou v celém článku :)


Prázdninové výlety

9. srpna 2015 v 22:38 Fotím
Všechny vás moc a moc zdravím a zároveň vás vítám u fotočlánku! Fotky, jak už napovídá nadpis, jsou z mých červencových výletů, které jsem podnikla společně s taťkou, u kterého jsem byla na týden na prázdninách. Ke každé fotce bude malý komentář abyste věděli odkud fotka je a jak mě napadlo jí vyfotit. Fotek je celkem 13, což se mi zdálo docela moc a chtěla jsem článek rozdělit na dva, ale jelikož to bude jen o fotkách a nic moc kecání na čtení, nic se zkracovat nebude!

Jen bych vám chtěla ještě tak trochu nastínit mé plány na další články. Chystám další fotočlánek zaměřen na portrétové dopoledne s rodinou, pak se chystám někdy na výlet na focení fodopádů, takže taky fotočlánek, a pak chystám 3, ano 3, videa (výlet do Teplických skal, Back to school, DIY). To vše bych ráda ještě stihla do konce prázdnin, tak uvidím jak to půjde, ale na tohle se opravdu můžete těšit :)

Tahle fotka vznikla u Univerzity Pardubice. Na fotkách jsou tzv. Rekola, po menším zagooglení jsem zjistila, že tato kola je možné si v Pardubicích za jistou částku, která funguje jako předplatné, vypůjčit a zajet si třeba do města, kde kolo na speciální stojan zase odložíte a zamknete. Kdokoliv zase může přijít, kolo si odemknout a odjet s ním k jinému stojanu. Je to vlastně takový Bike-sharing. Jako nápad mi to příjde úžasné, taky jenom protože tam vidíte ty kola ve stojanech normálně, lidé si je tam nekradou. Tady v Ostravě bych se bála ke kolu jen otočit zády.

Rome| part 7

5. srpna 2015 v 13:04 MemoryCollector
Pro mě trochu smutné ukončení série videí z dovolené. Přesně tak, tohle je poslední video z našeho dobrodružství. Jelikož je to pro mě smutná záležitost, jak už jsem se zmínila, tak vás bude videem provázet Shia a její Elastic Heart, protože mi příjde, že se k tomu dost hodí. A co že to dnes uvidíte?, naše zakončení u moře a pak ještě něco málo z Říma, dotáhli jsme to až na další noční focení do Vatikánu, takže i nějaký noční záběr se tam najde. Pak už jsme jen balili. Jako vždy najdete pod videem několik fotografií ze sedmého dne. Tak už se uvelebte na židli, posteli, na zemi a spusťte.