Knihy

Andělé a démoni | po stopách knihou, filmem a Římem

17. srpna 2016 v 13:20Ahojte! Konečně ty prázdniny, na které jsem si slíbila plno čtení, jsou tady, a vlastně i skoro za námi. Schovávala jsem si na to léto knížku Dana Browna *Andělé a démoni*. Pod stejným názvem byl natočen i film s Tomem Hanksem, o kterém jste už jistě slyšeli. Mě se film hodně moc líbil, už jen protože se odehrávál v Římě a jelikož jsem Řím sama loňský rok navštívila, tak jsem se na knížku neskutečně těšila. A jak jistě všichni víte, tak kniha je vždy úplně něco jiného než film, má to své mouchy. A v tomhle článku jsem se rozhodla porovnat knihu s filmem a s osobní zkušeností. Myslím, že by to mohlo být docela zajímavé podívat se na to z více úhlů pohledu. Samotné se mi hodně líbilo chodit Římem a iluminátské symboly hledat, mít před očima film a těšit se na knihu. Dokonce jsem našla i pár seků, se kterými autor knihy asi nepočítal. Takže pokud máte dnes takovou detektivní náladu, tak čtěte dále. Doufám, že vás tenhle typ článku bude bavit :)

V rámci prokrastinace i tenhle článek vydávám ke konci léta namísto jeho začátku.

Kalibův zločin

20. března 2015 v 6:21
Název: Kalibův zločin
Autor: Karel Václav Rais
Počet stran: 224
Datum 1. vydání: 1892
Žánr: Česká literatura

Konečně si můžu přeškrtnout další knihu na mém seznamu povinné četby. Mlhavě jsem si pamatovala, že jsme jí jednou probírali v hodinách literatury, ale i tak jsem po ní sáhla. Bohužel, když jsem byla v polovině, stihl mi kamarád vykecat jak to vlastně skončí. Ale teď už jenom jásám, že jsem jí přečetla za dva dny a už musím chvátat do knihovny pro další! (může obsahovat spoilery)

Ranhojič

16. března 2015 v 8:22
Název: Ranhojič
Autor: Noah Gordon
Počet stran: 695
Datum 1. vydání: 1988
Žánr: Světová literatura - romány

Moje úplně první kniha od Noaha Grodona, který jak jsem se po táhle zkušenosti přesvědčila, je úžasným a originálním autorem, který píše skvělé knihy s poutavými příběhy. O knize jsem ani nevěděla, že existuje, až po shlédnutí stejnojmeného filmu, jsem přišla na to, že knihu si prostě musím přečíst! (může obsahovat spoilery)

Maryša

30. ledna 2015 v 19:23
Název: Maryša
Autor: Alois a Vilém Mrštíkovi
Počet stran: 86
Datum 1. vydání: 1894
Žánr: Divadelní hry

Původně jsem si myslela, že to bude normální příběh o alespoň dvouset stranách, ale (jak Vám napoví počet stran výše) se jednalo o krátkou divadelní hru. To jsem ovšem zjistila tak nějak den před začátkem čtení :D Recenze na tuto knihu nebyly nic moc, ale rodiče jí strašně chválily, i když byli jen na divadelním představení. Proto jsem se rozhodla jí přečíst na cestě na Gaudeamus v Praze (může obsahovat spoilery).

Pýcha a Předsudek

23. ledna 2015 v 9:40
Název: Pýcha a Předsudek
Autor: Jane Austenová
Počet stran: 394
Datum 1. vydání: 1813
Žánr: Román

Nejdřív to měla být další moje srdcovka, kterou jsem si chtěla přečíst jen tak. Ale když se kniha objevila na seznamu s povinnou četbou, už jsem si nebyla tak jistá, že si jí chci přečíst. Nevím proč, ale když už je to povinné tak se mi do toho moc nechce. Nicméně, kdybych jí nakonec zahodila tak teď nepíšu tuhle recenzi :)
Knihu jsem dostala na Vánoce od kamarádky Sandry, protože jsem si jí přála, samozřejmě. Koukala jsem se na ní ve své knihovničce a pořád jsem nějak nedokázala vzít jí do ruky. Stejně jsem to dokázala a začala číst. V MHD, ve škole, doma. Byla to skvělá příležitost i proto, že nebyl internet. (může obsahovat spoilery)

Julius Caesar

11. ledna 2015 v 8:00
Název: Julius Caesar
Autor: William Shakespeare
Počet stran: cca 90 stran
Datum 1. vydání: 1599
Žánr: Tragédie

Jako druhou knihu do "čtenářského deníku" jsem si vybrala tragédii Julius Caesar.
Proč? Jednoduše protože jsem velký nadšenec antiky, Říma a jeho dějin, a hodně jiných témat, ale to sem teď nepatří. Knihu jsem četla asi jen 4 dny, převážně v MHD a ve škole :D (99%). Vzhledem k tak nízkému počtu stran to není žádná sláva, vím.

Kniha je moje, dostala jsem jí na Vánoce od taťky ve dvojjazyčném vydáni (anglicko-česky). Na anglickou část si ale v nejbližší době netroufám. Angličtina v knize je ze 16. století a český překlad se dost liší od toho, jak bych to přeložila já sama :D Takže si knihu hodlám nejprve několikrát přečíst, určitě se k ní budu ráda vracet, a poté bych se vrhla i na část anglickou. Taky jsem si na Vánoce přála knihu Antonius a Kleopatra, ale v žádném knihkupectví ani v antikvariátu se nedala sehnat. Našla jsem ji ale na internetových stránkách, tak se kousnu do jazyka a ty peníze za to přece jen dám!

Teď už se pojďme vyrhnout na můj názor, recenzi ke knize :) (může obsahovat spoilery)

Challenge completed - El Hobbit

5. ledna 2015 v 17:08
Zimní prázdniny jsou za námi a já můžu s hrdostí oznámit *Challenge completed* :)
Ze začátku se mi výzva zdála celkem jednoduchá, už jenom kvůli těch 270 stránek, ale nebyla. Na začátku se mi plán dařilo plnit skvěle, ale potom to šlo jen a jen z kopce. Takže co z toho plyne? *Už žádné výzvy!*
Neříkám, určitě je super když si někdo dá výzvu, cíl a ví, že toho chce dosáhnout v určitém časovém úseku, ale já takhle fungovat nejspíš nemůžu. Už jen protože vím, že na to mám jen nějakou dobu, bude to na mě dělat tlaky a vyvíjet stres. Pak nebudu číst abych splnila plán a spíš na to budu jen kašlat. Čtu opravdu hodně, co to dá, ale asi si prostě nemůžu stanovovat cíle. Někdy čtu knihu půl roku, někdy jí mám přečtenou za víkend, ale pokud to ještě někdy bude výzva, tak asi nesplněna :D

Trochu jsem přemýšlela, a tak jsem založila novou rubriku, kde budu psát "recenze" ke knihám, které jsem už přečetla. Takže pokud budete chtít můžete se chodit inspirovat, možná si pak něco taky přečtete :)
No a jako první knihou bych chtěla začít svou prázdninovou výzvou *Hobbit* (může obsahovat spoilery)


 
 

Reklama